| Επωνυμία Μάρκας: | DLX |
| Αριθμός μοντέλου: | Καθαρή λωρίδα νικελίου |
| MOQ: | 5 κιλά |
| Όροι πληρωμής: | L/C,T/T,Western Union |
| Δυνατότητα Προμήθειας: | 500 τόνοι το μήνα |
Σχεδιασμένη για ακρίβεια και ανθεκτικότητα, η καθαρή νικελοταινία μας είναι η ιδανική επιλογή για εφαρμογές συγκόλλησης και κατασκευής μπαταριών. Η εξαιρετική της συγκολλησιμότητα και θερμική αγωγιμότητα — 70,2 W/m·K για το Ni200 — την καθιστούν απαραίτητο υλικό για ηλεκτρόδια σημειακής συγκόλλησης και ακροδέκτες μπαταριών. Με λεία επιφάνεια και αυστηρές διαστασιακές ανοχές, αυτή η λωρίδα εξασφαλίζει απρόσκοπτη ενσωμάτωση στις διαδικασίες παραγωγής σας. Τέσσερις βαθμοί (N4, N6, Ni200, Ni201) καλύπτουν την κλίμακα καθαρότητας από ≥99,9% έως ≥99,2%, το πάχος κυμαίνεται από 0,05-0,5mm και το πλάτος από 5-200mm, και κάθε τροχός φέρει πιστοποιητικό MTC EN 10204 3.1 με ιχνηλασιμότητα θερμικής επεξεργασίας. Το πάχος και οι διαστάσεις μπορούν να προσαρμοστούν για να καλύψουν τις απαιτήσεις των πελατών.
| Παράμετρος | Διαθεσιμότητα | Σημειώσεις |
|---|---|---|
| Πάχος | 0,05-0,5mm | Εύρος καταλόγου |
| Πλάτος | 5-200mm | Εύρος καταλόγου; κομμένα πλάτη σύμφωνα με το σχέδιο |
| Ανοχή κοπής | Σύμφωνα με το σχέδιο | Επιβεβαιώνεται κατά την αναθεώρηση του σχεδίου |
| Επιφάνεια | Σύμφωνα με το σχέδιο | Λεία επιφάνεια; φωτεινή ή ατσαλωμένη όπως ορίζεται |
| Μορφή τροχού | Τροχοί | Προστατευτική συσκευασία για μεταφορά |
Οι καθαρές νικελοταινίες χρησιμοποιούνται εκτενώς στην κατασκευή μπαταριών, ειδικά για τη σύνδεση κυψελών σε πακέτα μπαταριών. Η εξαιρετική τους αγωγιμότητα και αντοχή στη διάβρωση τις καθιστούν ιδανικές για μπαταρίες υψηλής απόδοσης, συμπεριλαμβανομένων εκείνων σε ηλεκτρικά οχήματα (EVs) και φορητές ηλεκτρονικές συσκευές. Στη βιομηχανία ηλεκτρικών, οι νικελοταινίες χρησιμεύουν ως βασικά εξαρτήματα σε διάφορο εξοπλισμό, παρέχοντας αξιόπιστες συνδέσεις και ενισχύοντας την αγωγιμότητα. Χρησιμοποιούνται επίσης σε ηλεκτρονικές συσκευές για συνδετήρες, ιμάντες γείωσης και εφαρμογές θωράκισης, εφαρμόζονται ως προστατευτικές επιστρώσεις σε άλλα μέταλλα έναντι διάβρωσης, χρησιμοποιούνται σε θερμαντικά στοιχεία για συσκευές όπως τοστιέρες, φούρνους και βιομηχανικούς φούρνους, και απασχολούνται στις χημικές και αεροδιαστημικές βιομηχανίες όπου απαιτείται αντοχή στη διάβρωση, αντοχή και ανθεκτικότητα.
| Εφαρμογή | Χρήση της Λωρίδας |
|---|---|
| Κατασκευή μπαταριών | Σύνδεση κυψελών σε πακέτα μπαταριών (EVs, φορητές ηλεκτρονικές συσκευές) |
| Ηλεκτρική βιομηχανία | Αξιόπιστες συνδέσεις, ενισχυμένη αγωγιμότητα |
| Ηλεκτρονικές συσκευές | Συνδετήρες, ιμάντες γείωσης, θωράκιση |
| Προστατευτικές επιστρώσεις | Προστασία από διάβρωση σε άλλα μέταλλα |
| Θερμαντικά στοιχεία | Τοστιέρες, φούρνοι, βιομηχανικοί φούρνοι |
| Χημικά & αεροδιαστημικά | Αντοχή στη διάβρωση, αντοχή, ανθεκτικότητα |
Μεταξύ των υλικών νικελίου, το καθαρό νικέλιο βρίσκεται στο άκρο χαμηλής αντίστασης, υψηλής αγωγιμότητας της οικογένειας — ειδική αντίσταση 0,096 μΩ·m στους 20°C και θερμική αγωγιμότητα 70,2 W/m·K για το Ni200, ο συνδυασμός στον οποίο βασίζονται οι ακροδέκτες μπαταριών και τα ηλεκτρόδια συγκόλλησης.
| Ηλεκτρική / Θερμική Ιδιότητα | Τιμή |
|---|---|
| Ειδική αντίσταση (20°C) | 0,096 μΩ·m |
| Θερμική αγωγιμότητα (Ni200) | 70,2 W/m·K |
| Σημείο τήξης | 1435-1446°C |
| Θερμοκρασία Curie | 358°C |
Η λωρίδα είναι ένα διαστασιακό προϊόν: το πάχος και το πλάτος καθορίζουν το εξάρτημα. Το τυπικό πάχος κυμαίνεται από 0,05-0,5mm και το πλάτος από 5-200mm, με τα κομμένα πλάτη και τις ανοχές να επιβεβαιώνονται ανά σχέδιο πριν από την παραγωγή. Η ποιότητα των ακμών και η συνέπεια του πλάτους ελέγχονται κατά μήκος κάθε τροχού.
| Παράμετρος | Εύρος | Ανοχή |
|---|---|---|
| Πάχος | 0,05-0,5mm | Σύμφωνα με το σχέδιο / πρότυπο βαθμού |
| Πλάτος | 5-200mm | Σύμφωνα με το σχέδιο |
| Κομμένο πλάτος | Σύμφωνα με το σχέδιο | Σύμφωνα με το σχέδιο |
Η λωρίδα παρέχεται σε καταστάσεις σκληρότητας που ταιριάζουν με τη χρήση της: ανόπτηση για διαμόρφωση και σφράγιση, με την τεκμηριωμένη βάση αντοχής σε εφελκυσμό ≥462 MPa, επιμήκυνση ≥35% και σκληρότητα 90-120 HB. Καθορίστε την απαιτούμενη σκληρότητα στο σχέδιο και η λωρίδα επεξεργάζεται αναλόγως.
| Ιδιότητα (ανόπτηση) | Τιμή |
|---|---|
| Αντοχή σε εφελκυσμό | ≥462 MPa |
| Επιμήκυνση | ≥35% |
| Σκληρότητα | 90-120 HB |
| Βαθμός | Περιεκτικότητα σε Ni | Καλύτερη Εφαρμογή | Τιμή Αναφοράς (FOB, USD/kg) |
|---|---|---|---|
| N4 (NP1) | ≥99,9% | Ηλεκτρονικά κενού | 420-480 |
| Ni201 | ≥99,0% | Χρήση σε υψηλές θερμοκρασίες | 350-390 |
| Ni200 | ≥99,2% | Μπαταρία, χημικά | 340-380 |
| N6 (NP2) | ≥99,5% | Βιομηχανική διάβρωση | 300-340 |
Ενδεικτικές τιμές αναφοράς FOB Κίνας για λωρίδα; τελική προσφορά ανά βαθμό, μέγεθος, ποσότητα και σκληρότητα.
| Στοιχείο (wt%) | N4 | N6 | Ni201 | Ni200 |
|---|---|---|---|---|
| Ni+Co | 99,9 | 99,5 | — | — |
| Ni | — | — | ≥99,0 | ≥99,2 |
| C | ≤0,01 | ≤0,10 | ≤0,02 | ≤0,15 |
| Cu | ≤0,015 | ≤0,10 | ≤0,25 | ≤0,25 |
| Si | ≤0,03 | ≤0,10 | ≤0,35 | ≤0,35 |
| Mn | ≤0,002 | ≤0,05 | ≤0,35 | ≤0,35 |
| Fe | ≤0,04 | ≤0,10 | ≤0,40 | ≤0,40 |
| S | ≤0,001 | ≤0,005 | ≤0,01 | ≤0,01 |
| P | ≤0,001 | ≤0,002 | — | — |
| Mg | ≤0,01 | ≤0,10 | — | — |
Πηγή: κατάλογος προϊόντων DLX. N4/N6 σύμφωνα με το σύστημα GB; Ni200/Ni201 σύμφωνα με το σύστημα ASTM.
| Ιδιότητα | Τιμή |
|---|---|
| Πυκνότητα | 8,908 g/cm³ |
| Σημείο τήξης | 1435-1446°C |
| Θερμοκρασία Curie | 358°C |
| Μέτρο διάτμησης | ~76 GPa |
| Ειδική αντίσταση (20°C) | 0,096 μΩ·m |
| Θερμική αγωγιμότητα (Ni200) | 70,2 W/m·K |
| Αντοχή σε εφελκυσμό (ανόπτηση) | ≥462 MPa |
| Επιμήκυνση (ανόπτηση) | ≥35% |
| Σκληρότητα (ανόπτηση) | 90-120 HB |
| Προδιαγραφή | Λεπτομέρεια |
|---|---|
| Μορφή | Λωρίδα (τροχοί) |
| Βαθμοί | N4 (NP1), N6 (NP2), Ni200, Ni201 |
| Πάχος | 0,05-0,5mm |
| Πλάτος | 5-200mm |
| Ανοχή κοπής | Σύμφωνα με το σχέδιο |
| MOQ | 5 kg |
| Συσκευασία | Τροχοί, προστατευτική συσκευασία |
| Πιστοποίηση | MTC EN 10204 3.1, ISO9001, SGS |
Το ελάχιστο 5 kg ισχύει για τυπικούς βαθμούς λωρίδας. οι παραγγελίες υψηλής καθαρότητας N4 (≥99,9%) πληρούν τις προϋποθέσεις για MOQ 3 kg σύμφωνα με το πρόγραμμα βάσει βαθμού.
Ο ποιοτικός έλεγχος για τη λωρίδα ακολουθεί τη μορφή, όχι μια γενική λίστα ελέγχου:
Η λωρίδα Ni200/Ni201 κατασκευάζεται και δοκιμάζεται σύμφωνα με το ASTM B162. τα N4/N6 ακολουθούν το GB/T 2072-2020. Οι μέθοδοι δοκιμών και τα κριτήρια αποδοχής ακολουθούν την προδιαγραφή του σχεδίου και τα ισχύοντα πρότυπα.
| Βαθμός | Πρότυπο |
|---|---|
| Ni200 / Ni201 | ASTM B162 (Νικελοταινία, Φύλλο και Λωρίδα) |
| N4 (NP1) / N6 (NP2) | GB/T 2072-2020 (Λωρίδα και Φύλλο Νικελίου και Κράματος Νικελίου) |
Η λωρίδα παρέχεται σε τροχούς με προστατευτική συσκευασία έναντι ζημιών κατά τη μεταφορά και σημαδιών στην επιφάνεια. Ο χρόνος παραγωγής είναι 7-15 ημέρες μετά την επιβεβαίωση του σχεδίου και του βαθμού. Κάθε παραγγελία αποστέλλεται με το πλήρες σετ εξαγωγικών εγγράφων: λίστα συσκευασίας, εμπορικό τιμολόγιο και πιστοποιητικό δοκιμής μύλου.
Η καθαρή νικελοταινία παίζει δομικό ρόλο στα πακέτα μπαταριών — συνδέοντας κυψέλες, μεταφέροντας ρεύμα, αντέχοντας στη συγκόλληση — και η Changzhou DLX Alloy Co., Ltd. προμηθεύει νικελοταινία σε αυτήν τη βιομηχανία από το 2002. Η γραμμή 12.000 m² που αφορά μόνο νικέλιο ελέγχει τη σύνθεση και τη διαστασιακή συνέπεια από την τήξη έως τον τροχό, και κάθε παράδοση φέρει πιστοποιητικό MTC EN 10204 3.1 με ιχνηλασιμότητα θερμικής επεξεργασίας, ώστε οι κατασκευαστές μπαταριών να μπορούν να πιστοποιήσουν το υλικό μία φορά και να κλιμακώσουν. Από πακέτα EV έως φορητές ηλεκτρονικές συσκευές, η λωρίδα που συνδέει τις κυψέλες είναι η λωρίδα που αποστέλλει η DLX.
Οι καθαρές νικελοταινίες συνδέουν κυψέλες σε πακέτα μπαταριών — ειδικά σε EVs και φορητές ηλεκτρονικές συσκευές — όπου η αγωγιμότητα, η αντοχή στη διάβρωση και η συγκολλησιμότητά τους είναι απαραίτητες για αξιόπιστες συνδέσεις.
Ναι — το πάχος και οι διαστάσεις προσαρμόζονται για να καλύψουν τις απαιτήσεις των πελατών, με εύρη καταλόγου 0,05-0,5mm πάχους και 5-200mm πλάτους και ανοχές κοπής που επιβεβαιώνονται ανά σχέδιο.
Η ειδική αντίσταση είναι 0,096 μΩ·m στους 20°C με θερμική αγωγιμότητα 70,2 W/m·K για το Ni200 — ο συνδυασμός στον οποίο βασίζονται οι ακροδέκτες μπαταριών και τα ηλεκτρόδια συγκόλλησης.
5 kg για τυπικούς βαθμούς λωρίδας. οι παραγγελίες υψηλής καθαρότητας N4 (≥99,9%) πληρούν τις προϋποθέσεις για ελάχιστο 3 kg ανά πρόγραμμα βάσει βαθμού.
Κάθε παράδοση περιλαμβάνει MTC EN 10204 3.1 με αριθμό παρτίδας και ιχνηλασιμότητα παρτίδας, υποστηριζόμενη από πιστοποίηση ISO9001 και SGS. Η λωρίδα πληροί τα ASTM B162 (Ni200/Ni201) και GB/T 2072-2020 (N4/N6).